W 2021r. Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku otrzymał akredytację w sektorze „Kształcenie i szkolenie zawodowe” i do 2027r. ma zagwarantowane środki na realizację projektów praktyk zagranicznych w ramach programu Erasmus +. Otrzymane dofinansowanie w wysokości 70 tysięcy euro, pozwoliło na odbycie 4-tygodniowych staży zawodowych w Portugalii i Szwecji -24 uczniom, a 2 nauczycielki miały możliwość obserwacji pracy w portugalskich firmach z branży geodezyjnej i budowlanej. Wyjazd na praktyki poprzedzony był intensywną pracą na zajęciach przygotowawczych m.in.: nauka języka w Szkole Języków Obcych – Britannia, znajomość przepisów bhp, poznanie kultury krajów, korzystanie z platformy online linguitic suport (OLS).
Praktyki odbywały się w różnych firmach, w zależności od kierunku: technik informatyk, technik robót wykończeniowych w budownictwie i technik architektury krajobrazu w Szwecji oraz technik informatyk, technik budownictwa i technik geodeta w Portugalii. Dzięki udziałowi w praktykach Uczniowie mieli możliwość zwiedzić kraje w których przebywali, nabyć większych umiejętności językowych, poznać kulturę i zasmakować regionalnej kuchni, ale przede wszystkim zdobyć nowe kompetencje zawodowe, poznać specyfikację pracy, a także otrzymać certyfikaty potwierdzające udział w stażu.Był to niezapomniany czas nie tylko ze względu na zdobyte doświadczenie, ale przede wszystkim na ogromną gościnność i życzliwość ze strony Partnerów Projektu.
23 listopada 2022 roku w Zespole Szkół Budowlanych odbyła się Konferencja podsumowująca zakończenie Projektu Erasmus współfinansowanego przez Unię Europejską. W spotkaniu wzięła udział Pani Dominika Stawarz z Wydziału Edukacji i Kultury (Referat projektów edukacyjnych), ale także przedstawiciele partnerów projektu ze Szwecji i Portugalii, którzy uczestniczyli w spotkaniu on-line. Szwecję reprezentowała Pani Patrycja Pilarek – prezes EU Mobility, a Portugalię – Pan Helder Carvalho – dyrektor Bragamob. O projekcie opowiedziała Dyrektor Szkoły – Pani dr Katarzyna Wróbel, a partnerzy mieli okazję przedstawić swoje doświadczenia z realizacji projektów zagranicznych praktyk zawodowych w swoim kraju. Podsumowania projektu dokonała Pani Ewa Lach – jego koordynator. Swoimi wrażeniami podzielili się również uczestnicy tego projektu. Następnie nastąpiło uroczyste wręczenie dokumentów Europass Mobilność oraz certyfikatów potwierdzających udział wprojekcie, zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Zostały wręczone również certyfikaty „Job Shadowing” w Bradze – Pani Katarzynie Wróbel i Pani Małgorzacie Maciończyk. Życzymy uczestnikom projektu satysfakcji z obranej drogi zawodowej, odkrywania nowych lądów bez barier językowych. Świat stoi przed wami otworem.