Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Tu puka sztuka



21.11.2022r. w godzinach porannych odbyła się prelekcja P. Katarzyny Czapli-Durskiej w ramach programu Tu puka sztuka. Pani Katarzyna na co dzień pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach. Pełni funkcję kierownika Wypożyczalni. Jest Absolwentką Uniwersytetu Śląskiego (Historia sztuki) oraz Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie (Symbolika w kulturach świata). Zainteresowania Prelegentki to m.in.: sztuka, teatr, kino, podróże, ale także fotografia. Jest miłośniczką książek i gry w szachy. Odbiera świat wszystkimi zmysłami, lubi estetykę wokół siebie, ale nie uznaje nudy zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym. Pani Katarzyna Czapla-Durska podczas zajęć pt. „Szkoła widzenia, czyli jak czytać fotografię” podzieliła się swoją wiedzą i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi fotografii. Omówiła jakie warunki należy spełnić, by wykonać dobre zdjęcie. Pokazała 100 najbardziej znanych fotografii na świecie, były to prace m.in.: Steve’a McCurry’ego, Arthura Sasse, Charlesa Clyde’a Ebbetsa, Arkadiusza Goli oraz wiele innych. Mieliśmy okazję podziwiać prace Wielkich fotografów, ale także ich niebywałą znajomość tajników fotografii.
Druga część spotkania poświęcona była tematowi Sztuka przeciw szaleństwu. Vincent van Gogh. Pani Katarzyna w niezwykły sposób przedstawiła sylwetkę malarza, jego trudną drogę twórczości, aż do momentu, gdy stał się sławny, wrażliwość artysty, ale też niewypowiedzianą samotność i biedę, której na co dzień doświadczał. W malowniczy sposób opisała jego trudną znajomość z Paulem Gauguinem, inspirację impresjonistami m.in. takimi malarzami jak: Degas, Monet, Renoir, Pissarro oraz historię w jaki sposób powstały najsłynniejsze słoneczniki świata i za ile zostały sprzedane. Dowiedzieliśmy się, ze Artysta zmarł w wieku 37 lat z powodu rany postrzałowej w klatce piersiowej, była to śmierć prawdopodobnie samobójcza.
Jego słowa: „Sztuka polega na pocieszeniu tych, którzy są złamani przez życie” nie wystarczyły, by utrzymać go przy życiu i pokonać choroby, które go dotknęły i nie pozwoliły widzieć życia w jasnych barwach. Mieliśmy okazję zobaczyć jak ewaluowały jego dzieła, a także zaobserwować jego przemiany jako człowieka.
Dziękujemy za wspaniałą opowieść o sztuce i życiu, zabranie nas do największych Muzeów Świata i pokazanie, że Ci najbardziej nierozumiani i z pozoru odmienni, są wrażliwymi i wartościowymi Osobami o głęboko ukrytym talencie. Zajęcia rozbudziły naszą wyobraźnię i apetyt na jeszcze więcej tego typu spotkań.

Skip to content